Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

cum sa invat limba latina

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Alexp


Miles


Data inscrierii: 03/Sep/2007
Mesaje: 3
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Sep 03, 2007 11:09 pm    Titlul subiectului: cum sa invat limba latina Raspunde cu citat (quote)

Salut. In primul rand da-mi voie sa te felicit pentru site. E bine facut si cred ca este util multora. Ce vreau eu sa te rog. Vreau sa invat latina si ma gandeam daca poti sa ma orientezi cumva. Cum serviciul nu-mi permite sa aloc o mare parte din timpul meu studiului, te intreb daca stii vreo solutie viabila in afara de cele clasice Smile. Nu vreau sa ma orientez spre tipul de studiu promovat de invatamantul nostru, ma refer la cel din sistemul preuniversitar. Avand in vedere ca ai acumulat o experienta in studiul acestei limbi, poate imi dai niste 'hinturi'. Nu-ti cer meditatii, departe de mine gandul asta. M-am uitat pe site si am vazut ca ai structurat destul de bine gramatica insa sa incep sa invat asa.. nu prea am timp. Nu caut o cale usoara, ca nu cred ca exista. Imagineaza-ti ca sunt un copil care nu a vazut in viata lui o bicicleta dar acum vrea sa invete sa mearga.
Mersi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 12:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema atunci trebuie sa o punem de la inceput altfel... Ce inseamna a invata limba latina? Care ar fi in final scopul? Care sunt asteptarile, ori cum sa spun... ce crezi ca ar insemna sa stii limba latina? Sa stii gramatica si astfel sa poti formula propozitii scurte ori traduce texte sau sa stii sa o vorbesti Smile?
In functie de ce astepti poate voi avea un raspuns si poate au si altii idei. Nu pot sa spun ca am neaparat o experienta legata de invatarea acestei limbi. Eu insumi am invatat-o in stilul cel mai clasic cu putinta.
Poate are altcineva vreo idee - pe aici intra oameni care se afla la un nivel foarte ridicat in ceea ce priveste latina.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Alexp


Miles


Data inscrierii: 03/Sep/2007
Mesaje: 3
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mar Sep 04, 2007 2:36 pm    Titlul subiectului: de tot si de toate Raspunde cu citat (quote)

Ideea e ca eu caut in principal sa o inteleg, vorbit si scris cat mai corect gramatical, ordinea ierarhica cam asta ar fi. Gramatica e clar ca trebuie studiata in modul clasic, altfel nu ai cum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 12:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In general scopul este intelegerea textului, putinta de-al traduce cu dictionarul. Intelegerea latinei vorbite este mai putin vizata, asta pentru ca nu prea avem unde sa o auzim - eventual cate o stire la radioul finlandezilor sau Biblia cititia de profesorul acela american, Biblie care se gaseste in biblioteca in sala multimedia.
Intr-adevar, trebuie sa fie cunoscuta bine gramatica, fapt pentru care... trebuie rabdare si putin timp. Daca ai chef de invatat latina, se poate incepe cu gramatica simplificata de pe site, aici fiindu-ti de ajutor si tabelele sistematizate care clarifica totul intr-un mod foarte logic.
Succes si daca incepi, asteptam aici intrebari daca sunt nedumeriri.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

Alexp


Miles


Data inscrierii: 03/Sep/2007
Mesaje: 3
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Sep 05, 2007 3:42 pm    Titlul subiectului: cu multumiri Raspunde cu citat (quote)

Am sa incep cu informatiile de pe acest site Wink. Cu multumiri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Lun Feb 04, 2008 1:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum să înveți latina? Cu voință. Cam așa se învață orice. Să nu te dai bătut când întâlnești obstacole. Cum mai stai cu învățatul? Smile
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

cyprianus


Civis Romanus


Data inscrierii: 19/Aug/2009
Mesaje: 1
Locatie: galati

MesajTrimis: Mie Aug 19, 2009 11:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut.Sunt pentru prima oara in acest site, si am o problema asemanatoare.M-am apucat sa invat limba latina.In facultate am avut ocazia sa studiez ebraica si greaca biblica dar latina nu.Am inceput acum sa o invat..deocamdata gramatica.Prin profilul facultatii mele "de teologie" care am incheiat-o in 2003 imi trebuie acces la versiunile antice ale Bibliei...si prin invatarea limbii latine vreau sa citesc, sa scriu si sa inteleg limba latina, asta ajutandu-ma in studiul versiunii vulgatae a Bibliei.Dar sa fiu sincer am avut dintotdeauna o inclinatie catre limbile clasice in special latina.Asa ca un alt scop este si placerea personala, hobby-ul ca sa-i spun asa.Asa ca sunt foarte motivat in a invata sa citesc sa vorbesc sa scriu si sa traduc in latina.
Eu in prezent invat dupa o carte scrisa de Virgil Matei "Gramatica limbii latine"Bucuresti Scripta 1994.Stie cineva cat de buna este aceasta carte?Mi se pare mai sdificila decat informatiile despre gramatica pe care le gasesc pe acest site.Nu stiu daca sa continui cu aceasta carte sau sa ma limitez la ce imi ofera acest site in privinta gramaticii.
_________________
ciprian b.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Shadow23


Quaestor


Data inscrierii: 03/Oct/2010
Mesaje: 19

MesajTrimis: Mar Oct 05, 2010 4:36 pm    Titlul subiectului: help :(. Raspunde cu citat (quote)

Buna! Va rog foarte mult sa ma ajutati la un exercitiu [-o< :
Realizati acordul adjectivelor din paranteza cu substantivele preluate din text:
(audax,-acis) legione.... legione
(fortes) militibus... militibus
ex (noster,-tra,-trum) provincia... provincia
a (altus,-a,-um) lacu... lacu
in (velox,-ocis) flumen... glumen
(famosus,-a,um) sequanorum... sequanorum
(altus,-a,-um) fossam... fossam
(vigilans, -antis) praesidia... praesidia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

emilia


Quaestor


Data inscrierii: 11/Iun/2012
Mesaje: 24

MesajTrimis: Lun Iul 09, 2012 10:49 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Orice limba se invata cu ajutorul unui manual si a unui dictionar. Pentru nelamuriri, ii intrebi pe cei care cunosc limba.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community