Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Impresii de la olimpiada de latină

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Mie Mar 05, 2008 11:06 am    Titlul subiectului: Impresii de la olimpiada de latină Raspunde cu citat (quote)

Ar fi interesant și util să scrieți impresiile voastre legate de olimpiada de latină și de concursul " Lumea romanică"(cât și cum v-ați pregătit, ce rol a avut profesorul de la clasă, cine v-a susținut moralul, ce materiale ați folosit, dacă v-a plăcut organizarea, dacă v-ați făcut prieteni, dacă v-a schimbat viața participarea la olimpiadă, etc).
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

little_dwarf


Quaestor


Data inscrierii: 02/Ian/2007
Mesaje: 26
Locatie: Petrosani

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 3:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare din nou tuturor!

Recunosc ca n-am mai vizitat forumul de muuuuult timp, dar cand am vazut aceasta discutie nu m-am putut abtine sa nu raspund... Sper totusi sa nu scriu un mic roman, ca la cate amintiri am, as putea sa compun cel putin o trilogie! Smile

Olimpiada de latina mi-a schimbat viata. Stiu ca poate suna patetic, dar chiar asa a fost. Daca nu m-ar fi apucat pasiunea pentru limba latina, nu as studia-o acum la facultate si nu as visa sa devin profesoara (ca sa am la randul meu elevi la olimpiada... :p)...

Eu "am pierdut startul" oarecum, caci nu am inceput sa participi decat in clasa a X-a... (intr-a IX-a ma dusesem la romana, fara succes insa...) Dupa teza de pe semestrul I, unde i s-a parut ca facusem o traducere buna, doamna profesoara mi-a propus sa particip si la limba latina la olimpiada. Am acceptat la inceput fara prea mare entuziasm, insa pana la vacanta de Craciun deja ma hotarasem sa particip NUMAI la limba latina si sa abandonez romana pentru un domeniu in care as fi avut sanse mult mai mari...

Apoi a inceput nebunia. Adica o serie de olimpiade si concursuri - fiecare facandu-ma sa-mi placa din ce in ce mai tare si sa fiu din ce in ce mai pasionata de limba latina. A fost nationala dintr-a X-a (Pitesti 2005), apoi memorabilul Certamen Ovidianum Ponticum din acelasi an (Navodari), nationala dintr-a XI-a (Alba Iulia 2006) si Ovidianum-ul corespunzator (Mamaia) si bineinteles nationala (Vaslui 2007) si Ovidianum-ul (Constanta) din clasa a XII-a. Plus ca, intr-a XII-a, am mai participat si la doua concursuri in afara tarii: Certamen Ovidianum Sulmonense (Sulmona, Italia) si Certamen Ciceronianum Arpinas (Arpino, tot Italia).

Poate parea un palmares destul de impresionant, dar sa stiti ca in spatele lui se ascunde multa munca (a mea, dar si a doamnei profesoare - mai ales la inceput), multe renuntari, multe ore de citit, invatat, repetat, dar mai ales tradus, tradus, tradus... Cel mai mult am lucrat in vacanta dintre clasele a XI-a si a XII-a (ma pregateam de barajul pentru Arpino), cand lucram si cate 4-5 ore pe zi, numai eu, cu textul latin in fata si dictionarul Gutu mare pe genunchi....

E drept ca am avut nu numai sprijinul doamnei profesoare (care m-a invatat, mi-a expilcat, m-a corectat, m-a indrumat, dar m-a si sustinut moral si a fost partasa la toate sentimentele, temerile, emotiile si visele mele) dar si pe acela al conducerii liceului unde am invatat. Daca domnul director (profesor de matematica, insa foarte interesat de succesele elevilor sai) nu mi-ar fi permis inainte de fiecare concurs sa-mi iau una sau chiar doua saptamani de stat acasa in vederea pregatirii pentru limba latina, cu siguranta ca ar fi fost mult mai dificil pentru mine. Recunosc ca am fost foarte norocoasa, caci toata lumea m-a incurajat, profesorii si colegii deopotriva... Smile

Dar poate si mai importanta a fost motivatia pe care am simtit-o mereu. Fara entuziasm si fara dorinta de a participa si de a progresa nu as fi reusit nici sa sustin ritmul constant de munca, nici sa trec peste momentele mai dificile ivite pe parcurs...

Lasand la o parte cunostintele acumulate sau premiile dobandite, olimpiadele au insemnat pentru mine cea mai buna ocazie de a "iesi in lume", si la propriu, si la figurat... Smile Mi-am infrant (definitiv!) timiditatea, am devenit mai deschisa, mai comunicativa, mai sigura pe mine si am invatat sa relationez cu oamenii. Iar concursurile de latina au marele avantaj ca, fiind putini participanti, fiecare are ocazia sa-i cunoasca destul de bine pe ceilalti si se formeaza mult mai usor prietenii. Ajungi sa cunosti oameni deosebiti, atat din propriul judet cat si din alte zone ale tarii. Exista emulatie, desigur, dar exista si multa colegialiatate si fair-play! Si multa distractie, sa nu trecem nici peste acest aspect! (a fost frumos peste tot, dar nimic nu se compara cu momentele unice pe care le-am trait impreuna cu lotul Arpino 2007...)

Gata, nu mai povestesc nimic, as putea sa continui sa vorbesc despre olimpiade pana maine dimineata! Iti multumesc, Ionela, ca mi-ai dat ocazia sa-mi aduc aminte cu atata drag de vremurile cand participam pe la concursuri de latina.... Smile
_________________
"Leve fit, quod bene fertur, onus" (Ovidius)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Mar 07, 2008 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cu multă plăcere, Sandra. Chiar mi-a făcut o deosebită plăcere să citesc ce ai scris și dacă ai fi scris și mai mult, nu mă supăram. Hai să spunem că a fost episodul 1. Aștept cu nerăbdare celelalte episoade. Very Happy
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community