Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Traducere fraza din romana in latina

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

Phoboss


Miles


Data inscrierii: 12/Iul/2007
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 12:04 am    Titlul subiectului: Traducere fraza din romana in latina Raspunde cu citat (quote)

Ceea ce vreau eu sa stiu e o chestiune putin dificila. Am cautat de unul singur o perioada indelungata dar nu am putut sa-mi rezolv aceasta problema pt ca am nevoie si de cunostinte de gramatica fiind vorba de o fraza.

Intrebarea mea este urmatoarea: poate cineva de aici sa-mi traduca, corect gramatical, fraza "Cate una pentru fiecare zi de chin, cate una pentru fiecare demon invins". Trebuie sa precizez ca, "Cate una" nu se refera la o persoana de gen feminin ci la un obiect (ex: o linie, un simbol pe perete). "Demon" nu se refera la o intruchipare satanica ci mai mult la demonii interiori ai unei persoane.Daca va mai pot oferii detalii care s ava ajute sa faceti acordul corect intre cuvinte s.a.m.d. va roc sa intrebati.

Mi-a placut mult latina dar datorita unor anumite circumstante nu am avut cum si de la cine sa invat. Daca stiti lectii de latina pe format audio (pentru ca pronuntia mi se pare cea mai dificila) v-as fi recunoscator.

Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 8:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai o traducere ar fi "Unum pro unoquoque die laboris, unum pro unoquoque victo daemone/genio".
un site cu lectii de latina in format audio este http://www.latinitatis.com/latinitas/sonassimilit.htm (textul lectiilor este pe http://www.latinitatis.com/latinitas/assimil/), dar problema este ca lectiile sunt pronuntate dupa 'pronuntiatio restituta', adica o pronuntare reconstituita, si care nu este aceea folosita in scolile din Romania, si in plus in lectiile acestea se simte un puternic accent francez.
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Phoboss


Miles


Data inscrierii: 12/Iul/2007
Mesaje: 2
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 13, 2007 11:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iti sunt atat de recunoscator incat nu imi gasesc cuvintele pentru a exprima acest sentiment. O singura intrebare am: ce inseamna "daemone/genio"? Este cuvantul daemone la masculin si daegenio la feminin sau cum ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

Lucumon


Censor


Data inscrierii: 04/Apr/2007
Mesaje: 59
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Iul 14, 2007 11:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daemon,-is, cuvant de origine greceasca insemna, initial, geniu, spirit, uneori spiritul divin ce insotea fiecare om, la fel ca si latinescul genius; abia mai tarziu, in epoca crestina, daemon a primit sensul de spirit rau. deci la traducere ai daemone sau genio, amandoua sunt la masculin.
_________________
"Non tam praeclarum est scire Latine quam turpe nescire" (M. Tullius Cicero)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Limba latina Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community