Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

A Vote for Latin

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

maia


Miles


Data inscrierii: 17/Apr/2007
Mesaje: 5

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 5:47 am    Titlul subiectului: A Vote for Latin Raspunde cu citat (quote)

Ați stima mai mult un președinte care știe latinește? Hm, eu una da, numai că în ro latiniștii sînt mai greu de găsit chiar și decît politicienii respectabili...
Uitati un articol pe această temă:
http://www.nytimes.com/2007/12/03/opinion/03mount.html?_r=2&pagewanted=2&oref=slogin
Oare de ce declinul limbilor clasice e mai accentuat la noi decît în oricare altă țară europeană?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Mar Dec 04, 2007 11:56 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sincer sa fiu.. nu ma intereseaza daca presedintele stie sau nu latina, desi ar fi mai respectabil poate, de fapt nu prea ma intereseaza cine e presedinte - vorba lui Catullus: "Nil nimium studeo, Caesar, tibi uelle placere, nec scire utrum sis albus an ater homo."
De ce nu sunt in Romania latinisti?... Chiar nu imi pot da seama... se tot spune ca suntem o tara cu capacitati extraordinare, poate aici lumea e foarte preocupata sa fie occidentala, dar se imprumuta alte lucruri, unele "moderne".
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

magittaria


Quaestor


Data inscrierii: 15/Ian/2008
Mesaje: 28
Locatie: Sibiu

MesajTrimis: Mie Ian 16, 2008 10:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu este neaparat asta,manu...
capacitatile noastre extraordinare se pierd in diverse superficialitati, iar adevaratele capacitati - persoane- pleaca cat pot de repede din aceasta tara unde cel mai mult este incurajat furtul, si ma refer in special la cel moral, si unde toata lumea vrea sa primeasca totul de-a gata... de ce sa muncim cand putem sta degeaba?!
cam asta este mentalitatea noastra... romanul vrea sa ajunga cat mai sus dar fara niciun efort; toti vor sa ajunga mari profesori, jurnalisti, procurori... iar la facultate copiaza pe rupte. foarte putini sunt cei cu adevarat corecti, care poate prefera sa iasa din sala in caz ca nu stiu sau sa scrie doar ceea ce au invatat...
cum s-ar putea ca intr-o societate dominata de acesti pierde-vara sa existe pasiune pt cultura... as exagera enorm daca as avea o mica pretentie ca acea pasiune sa fie pt limba latina.
unde sa gasim oameni doritori de arta, de cunoastere,cand la fiecare colt urla manelele si hip-hopul?!
_________________
per aspera ad astra
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ionela


Censor


Data inscrierii: 02/Iun/2007
Mesaje: 254
Locatie: Suceava

MesajTrimis: Sam Feb 02, 2008 6:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dur, scurt, și punctul pe i. Ai o soluție la ce se întâmplă?
Să știi că mai sunt oameni însetați de cultură și nu au plecat din țară chiar toate valorile. Mă bucur dacă întâlnesc tineri pasionati de cultură și care iau atitudine.
Un președinte latinist... Cam greu la noi. Mi-ar inspira poate mai multă încredere.
Dacă nu sunt indiscretă, ești studentă la clasice? Imi place cum te exprimi.
Baftă în continuare la examene!
_________________
carpe diem
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community