Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Intrebare:)

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

raluca07


Miles


Data inscrierii: 18/Oct/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sam Oct 18, 2008 6:42 pm    Titlul subiectului: Intrebare:) Raspunde cu citat (quote)

Ma numesc Raluca si am gasit acest site (apoi forum) cautand cu inversunare un dictionar care sa imi traduca niste cuvinte din limba romana in limba latina. Cu toate ca abia anul acesta am facut cunostinta cu limba latina (sunt doar clasa a 8-a), am ramas profund impresionata inca de la prima ora, de la scurta introducere care ni s-a predat. Pentru ca mi se pare putin o ora pe saptamana (unii considera si asta mult), am cautat pe internet diferite materiale care m-ar putea ajuta si am gasit forumul, unde sunt placut surprinsa ca dau de profesionisti.


Arrow Mi-as dori mult sa stiu, pentru inceput, ce meserii ar putea avea cineva care a absolvit facultatea de litere (asta daca aleg drumul asta, care trebuie sa reconsc ma tenteaza). Asta inafara de cadru didactic... (cu mentiunea ca ador si limba romana si istoria, fapt pentru care voi merge la un liceu cu profil filologie)


Ultima modificare efectuata de catre raluca07 la Dum Oct 19, 2008 1:31 pm, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2008 9:11 am    Titlul subiectului: meserii cu profil umanist Raspunde cu citat (quote)

M-a bucurat mult faptul ca o eleva din cl. a VIII-a este atrasa de limba latina, de profilul umanist. Ce drum poti urma? Poti urma:
- Facultatea de filologie, istorie si religie, unde in afara de cadru didactic poti deveni translator/traducator (daca urmezi o limba straina), etnograf/etnolog, secretara cu studii superioare intr-o firma etc
- Fac. de drept / avocat, jurist, notar etc,
- Facultatea de stiinte politice si filozofie: cu mai multe sectii: biblioteconomie (bibliotecar, profesor documentarist), sectia de relatii publice/internationale - poti lucra in primarii, Consilii Judetene, ministere
- Facultatea de sociologie sau psihologie - sociolog, psiholog
- management turistic - (daca stapanesti economia si lb straine) manager de hotel, ghid.
Momentan atat imi vin in minte. Mai vorbim. Bafta la tezele unice si nu numai!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

raluca07


Miles


Data inscrierii: 18/Oct/2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Dum Oct 19, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc mult pentru raspuns, sunt incantata sa vad ca exista multe oportunitati
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ifangela


Aedile


Data inscrierii: 22/Mar/2007
Mesaje: 64

MesajTrimis: Sam Oct 25, 2008 2:26 pm    Titlul subiectului: o alta facultate Raspunde cu citat (quote)

O alta facultate este cea de jurnalism.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger

callypso89


Quaestor


Data inscrierii: 07/Mai/2008
Mesaje: 21
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Joi Noi 06, 2008 1:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu urmez facultatea de jurnalism si imi place tare mult ! Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

miru be


Miles


Data inscrierii: 17/Oct/2008
Mesaje: 8
Locatie: Targoviste

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2008 10:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bună seara.mulțumim ifangelei pentru răspuns.
eu sunt clasa a 10a,secția filologie și,raluca,să știi că nu pierzi nimic dacă optezi pentru ă asemenea clasă.poate doar orele de științe exacte,în rest e grozav,mai ales dacă ai profesori buni.
numai că până și la clasa de filologie avem numai o oră de latină pe săptămână și dăm teză.vroiam să întreb-nu am putea face o petiție sau ceva de genu' ,pentru a se mări numărul de ore din programă?ne descurcăm destul de greu într-o singură oră pe săptămână.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Discutii libere Ora este GMT + 3 ore
Pagina 1 din 1

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community