Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum Limba latina, Lingua Latina Forum
Un site cu tot ce tine de limba latina. Exista varianta forumului in limba latina (alegeti limba din Profil). Hoc forum versionem Latinam habet (elige linguam in Persona).
 
 FAQFAQ   CautareCautare   MembriMembri   GrupuriGrupuri   InregistrareInregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

subiectul 3
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
 
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj

axy


Civis Romanus


Data inscrierii: 22/Mar/2009
Mesaje: 1
Locatie: buzau

MesajTrimis: Dum Mar 22, 2009 10:56 pm    Titlul subiectului: subiectul 3 Raspunde cu citat (quote)

as vrea si eu pe cineva de incredere cu kre sa pot comunik si schimba pareri despre subiectul 3....e km greu...dak putem vorbi pe mess eventual e mult mai bn...
_________________
axy;)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

rasfy90


Miles


Data inscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 3
Locatie: valcea

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

poti folosi ca bibliografie eugen cizek - istoria literaturii latine vol 1 e foarte buna pt eseuri..iti dau un sfat fa`ti un inceput si un sfarsit la fiecare autor si`o sa`ti fie mai usor..avand in vedere ca la sub 3 ne dau si textele traduse in limba romana.. eu asa o sa procedez ...Succes oricum !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Afrodita


Miles


Data inscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 5:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu as vrea sa stiu cum isi vor structura altii eseul....pe mine profa nu ma ajuta prea mult. doar mi`a pus un teanc de carti in brate si trebuie sa ma descuc cum pot.... puteti pune si voi cate un model de eseu pentru fiecare autor... ca sa pot compara cu ce am facut eu pana acum...sau putem vorbi pe mess...
_________________
Carpe diem!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

rasfy90


Miles


Data inscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 3
Locatie: valcea

MesajTrimis: Sam Mar 28, 2009 5:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

yo nu am facut nici un eseu pana acum ..noua profa ne-a spus sa le facem singure ca sa ne obisnuim..nu e atat de greu daca ai bibliografie..eu pe cea pe care am mentionat-o mai sus o s`o folosesc la eseuri ...iar in ceea ce priveste analiza textului nu e chiar atat de greu..esential e sa stim ce e semnificativ pt fiecare poet si am vazut ca in majoritatea variantelor apar teme motive..etc...specific limbii romane..nu cred ca o sa fie atat de greu...trebuie lucrat mult Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mia_u


Miles


Data inscrierii: 13/Oct/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Dum Apr 26, 2009 2:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Buna! Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un eseu la Horatius? Ca am de facut un eseu din variante, dar nu am comentat inca nicio poezie in clasa si nici pe forum nu am gasit vreun model. Crying or Very sad Raman datoare.. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

Afrodita


Miles


Data inscrierii: 28/Mar/2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Apr 27, 2009 4:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu asta am despre Horatius...poate iti este de ajutor...
Quintus Horatius Flaccus


Opera lui Horațiu, prin concepția filosofică, spiritul ei larg, lirismul avântat, înclinația satirică, ironia fină, eleganța și concizia, varietatea de ritmuri a versurilor, valorificarea experienței umane și artistice în funcție de principiile morale, a găsit un ecou profund în conștiința artistică a multor poeți moderni, printre care și Mihai Eminescu, admirator entuziast al marelui poet latin. Seninătății echilibrului armonios din meditațiile horațiene îi corespunde o artă literară întemeiată pe simetrie, pe stăpânirea rațională a expresiei.
Ideologia din timpul Principatului lui Augustus evoca si o anumita conduita morala, bazata in primul rand pe interexistenta sociala. Astfel, se punea accent pe stimularea unor creatii literare in cadrul unor cenacluri culturale, menite sa satisfaca nevoile sociale ale artstilor vremii. Cel mai cunoscut cenaclu de acest tip, a fost la data respectiva cel instituit de Maecenas, prietenul si consilierul lui Augustus. Fervent sustinator al mentalitaii impuse de Augustus, Maecenas a reusit cu adevarata dibacie sa adune in jurul sau oameni de litere si sa le imprime elemente din ideologia Principatului. La sprijinit financiar, printre altii, pe HORATIUS si a conturat un anume gen de prietenie, o amicitia de factura epicureica, care excludea geloziile literare si egaliza oamenii diferiti ca origine sociala, talent sau avere.
Timpul , ca entitate multiplicata in spatii si forme, atrage in “marea lui trecere” senzatii si fapte, care contribuie la disproportia timpului relativ, familiar individului uman prin construirea unei perspective mensurabile:trecutul, prezentul si viitorul. In literatura, timpul a constituit punct de plecare in diverse analize si interpretari, in special ca mit recunoscut prin principiul ireversibilitatii sale: celebra ”fortuna labilis”(soarta schimbatoare) sau horatianul “fugit irreparabile tempus”.
Inainte de Horatius, timpul apare in literatura egipteana, in “Cantecul Harpistului”, unde se intalneste epicureicul “Carpe diem!”.
Poetul augustan a tratat subiectul relativitatii timpului din prisma muritorului obisnuit, a omului gata sa infrunte labilitatea existentiala, fara sa transpuna trecerea vremii in dimensiune tragica. Horatius constientizeaza lucid nimicnicia fiintei sale si de aceea insista asupra conotatiilor care implica fuga temporala: “fugerit invidia aetas”, “spatio brevi”, “labuntur omni fugaces”.
In odele lui Horatius, inspiratia isi trage elanurile din cunoasterea si asimilarea traditiei literare.
Horatius se distinge prin libertatea asocierilor si alcatuirea originala a meditatiei poetice. Contributia sa sta in noutatea valorilor poetice afirmate: cantece si vorbe “namaiauzite”, “nemairostite de vreun glas”, “cu un mestesug nemaifolosit inainte”.
Cele doua tendinte caracteristice ale epocii(civismul si individualismul), constituie si ele principalele sensuri ale liricii lui Horatius. Poetul exercita si o actiune de temperare a unor atitudini prea categorice din traditia literara a temelor folosite, retinand in schimb anumite trasaturi considerate pozitive. Ca si pentru reprezentantii vechii lirici grecesti, poezia personala a lui Horatius este un mod de afirmare a libertatii individuale.
Treptele consacrarii sale ca poet(“gradus ascensionis poetae”) sunt de o varietate impresionabila, caci Horatius a scris epode, satire, ode, dar si scrisori. Provenienta, dar si educatia poetului ii impun doua sensuri in care-si va dirija pesonalitatea: unul restrictic, de modestie si anonimat, altul de ascensiune pe calea spiritului, de exteriorizare in mediul social.
Dialogul cu sine insusi si dialogul cu lumea ofera lirismului lui Horatius un caracter de comunicare.
_________________
Carpe diem!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

mia_u


Miles


Data inscrierii: 13/Oct/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Lun Apr 27, 2009 4:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

iti multumesc, Afrodita...o sa vad ce pot face cu informatiile astea si cu ce mai am si eu Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ingerash19


Miles


Data inscrierii: 01/Mai/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 01, 2009 11:29 pm    Titlul subiectului: Re: subiectul 3 Raspunde cu citat (quote)

Buna!eu sunt noua pe aici pe site si mi se pare interesant situl asta....adik ptr cei care chiar vor sa invete si nu au de unde........nush ...as avea si eu niste nelamuriri.....pe la partea a 3 a...as vrea si eu un exemplu ptr fiecare autor ca nu sunt asha multi...parca 8.....si pe la partea 1...nu prea stiu sa fac niste legaturi...marea mea problema e ca nu deosebesc declinarea parisilabica de cea imparisilabica...poate ma poate ajuta si pe mine cineva...multumesc anticipat
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

ingerash19


Miles


Data inscrierii: 01/Mai/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 01, 2009 11:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si eu as vrea de asemenea sa stiu cum se strucureza un eseu macar sa stiu ce trebuie sa scriu la fiecare autor.....macar atat....va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine.....putem vb pe mess sa mai schimbam pareri...multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

manu


Censor superior


Data inscrierii: 30/Dec/2006
Mesaje: 236
Locatie: Europa

MesajTrimis: Sam Mai 02, 2009 11:45 am    Titlul subiectului: Re: subiectul 3 Raspunde cu citat (quote)

ingerash19 a scris:
Marea mea problema e ca nu deosebesc declinarea parisilabica de cea imparisilabica...poate ma poate ajuta si pe mine cineva... multumesc anticipat

Daca doar asta e problema in ceea ce priveste gramatica... e foarte simplu... Scrie aici foarte clar.
_________________
Errare humanum est, sed perseverare diabolicum...
In forum linguae Latinae venite! (via est: www.limbalatina.ro)
Videte bac.limbalatina.ro - Omnia de Bacalaureato!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

mia_u


Miles


Data inscrierii: 13/Oct/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Sam Mai 02, 2009 1:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ingerash19 a scris:
si eu as vrea de asemenea sa stiu cum se strucureza un eseu macar sa stiu ce trebuie sa scriu la fiecare autor.....macar atat....va rog din suflet sa ma ajutati si pe mine.....putem vb pe mess sa mai schimbam pareri...multumesc


iti propun sa faci o introducere scurta (cam un paragraf) in care sa prezinti pe scurt perioada in care a trait/ creat autorul si sa treci in revista ce specii a scris. apoi e usor, pentru ca in variante se indica ceea ce trebuie sa contina eseul. dar bineinteles ca poti adauga si tu elemente suplimentare Smile si la incheiere tot cam un paragraf in care sa-l elogiezi putin si eventual sa scoti in evidenta ceea ce are fiecare autor in mod special. sper ca ti-am fost de folos. Embarassed
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ingerash19


Miles


Data inscrierii: 01/Mai/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Sam Mai 02, 2009 1:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ms mult.....nu ma asteptam sa primesc raspunsul asa repede .......chiar suntetiu o echipa minunata.......ms mult de tot....io vreau sa intreb daca e bine ca sa imi fac ptr fiecare autor un fel de introducere si un fel de incheiere iar acolo sa bag numai chestiiuni legate de text???/
Chiar mi se pare super tare situl asta...ms mult tuturor
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

mia_u


Miles


Data inscrierii: 13/Oct/2007
Mesaje: 8

MesajTrimis: Sam Mai 02, 2009 10:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ingerash19 a scris:
ms mult.....nu ma asteptam sa primesc raspunsul asa repede .......chiar suntetiu o echipa minunata.......ms mult de tot....io vreau sa intreb daca e bine ca sa imi fac ptr fiecare autor un fel de introducere si un fel de incheiere iar acolo sa bag numai chestiiuni legate de text???/
Chiar mi se pare super tare situl asta...ms mult tuturor


da, cred ca e ok sa ai la fiecare autor o introducere anume...si apoi sa te axezi pe textul propriu-zis Wink ma bucur daca ti-am fost de folos!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat

ingerash19


Miles


Data inscrierii: 01/Mai/2009
Mesaje: 5

MesajTrimis: Vin Mai 22, 2009 11:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna!ma puteti ajuta si pe mine cu un eseu la ovidius?????va rog mult mult
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj

tea_drinker


Civis Romanus


Data inscrierii: 24/Mai/2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Mai 24, 2009 9:16 pm    Titlul subiectului: eseuri Raspunde cu citat (quote)

daca va pot fi de folos eseurile pe care le-am facut eu anul trecut, luati legatura cu mine(id-ul meu este blue_blooded_dragon_lady).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Acest forum este inchis, nu se pot scrie, crea, raspunde sau modifica subiecte   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje    Pagina de start a forumului Limba latina, Lingua Latina Forum -> Examenul de Bacalaureat 2009 la limba latina Ora este GMT + 3 ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Pagina 1 din 2

 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum


Varianta in limba romana: Romanian phpBB online community